Vítejte

Vítejte

pátek 26. května 2017

Losos se špenátem

Inspirace - Losos, špenát a cherry rajčata


středa 24. května 2017

Jak přibíráme - Kalorie VII

Proč diety dlouhodobě nefungují – Kalorie část VII


Překlad článku Dr. Jasona Funga

Why Diets Don’t Work in the Long Term – Calories Part VIIProzkoumali jsme adaptaci těla na redukci kalorií a váhy a viděli, jak tělo reaguje více jako termostat než váhy. Tělo jedná jakoby mělo Stanovenou tělesnou hmotnost (BSW – Body Set Weight) a rázně bojuje proti jakémukoli zvýšení či snížení této stanovené váhy.

pondělí 22. května 2017

Recepty - co funguje


Výsledek obrázku pro keto mealsV sekci recepty budu dávat občas tipy na jídla, která jsme doma vyzkoušeli nebo pravidelně vaříme. Nebudou to žádné horké novinky. Svět denně chrlí stovky nových a "nových" receptů na ta zaručeně nejlepší, nejchutnější, nejzdravější, nejlevnější, nejrychlejší...a jiná "ší" jídla, takže co zde vyvěsím, beztak bude jen variace na něco, co už existuje.

pátek 19. května 2017

Doktorka v ofsajdu na FB

Pro lepší informovanost a vzájemnou komunikaci jsem zřídila na Facebooku stránku Doktorka v ofsajdu.

Jak přibíráme - Kalorie část VI

Jak kalorická restrikce ruinuje váš metabolismus –  Kalorie část VI


Překlad článku Dr. Jasona Funga

How Caloric Reduction Wrecks your Metabolism – Calories Part VI


V předešlých článcích jsme hodnotili, jak jedení méně nevede k permanentní ztrátě na váze. V klasických studiích kalorické restrikce docházelo ke značnému snížení metabolismu a celkového energetického výdeje (TEE).
Skočme nyní do moderní éry a podívejme se na tuto studii publikovanou v prestižním New England Journal of Medicine.


úterý 16. května 2017

Tuňák ve smetaně s brokolicí a medvědím česnekem


Přesunuto z mého starého blogu.

Táta sehnal za dobrou cenu nádherný flák tuňáka. Přemýšlely jsme s mámou, jak jej zdravě a chutně upravit. Sedly jsme k internetu a já hned běžela na dietdoctor.com pro inspiraci.

TÍMTO LCHF receptem jsme se inspirovaly. Nakonec stejně děláte variace a vaříte na základě toho, co máte doma. Mám pocit, že momentálně všichni frčí na vlně medvědího česneku. Je zdravý, všichni o něm neustále píšou, mluví, shánějí jej, sbírají, kupují, zpracovávají..., takže proč to taky nevyužít, když zrovna roste všude kolem. Našim rostl před domem. Mezi přední zahrádkou a kanálem a já si myslela, že tam máma nasadila tulipány. No, zahradník ze mě asi nebude, ale jídlo z něj bylo famózní.

neděle 14. května 2017

Co jíst při LCHF

Co jíst a nejíst při LCHF?


Úvod do LCHF – ZDE.

Trochu předpokládám, že články čtete popořadě. Lépe budete vstřebávat souvislosti a informace tak pro vás nebudou vytržené z kontextu.

pátek 12. května 2017

Úvod do LCHF

Co je LCHF?

Rozhodně se nejedná o módní výstřelek nebo dietu, co vás má vyhladovět. Důležité je nehladovět a cítit se dobře a být zdravý. To přeci všichni chceme, ne?

čtvrtek 11. května 2017

Meření obezity a viscerálního tuku. Vytřídá BVI měření BMI?

BMI - body mass index. 

 Výsledek obrázku pro body mass index tabulka

BMI je možné spočítat vydělením hmotnosti daného člověka v kilogramech druhou mocninou jeho výšky v metrech. Výslednou hodnotu porovnáme s tabulkami a hned víme, jestli máme podváhu, normální váhu, nadváhu, obezitu I., II. stupně či morbidní obezitu. Jak jednoduché.

úterý 9. května 2017

Jak přibíráme - Kalorie část V

Biologie hladovění – Kalorie část V

 Překlad článku Dr. Jasona Funga:

The Biology of Starvation – Calories Part V


Co děláme špatně a jak z toho ven? 4

Část čtvrtá


Poslední bod minisérie o tom, proč některá současná doporučení pro redukci váhy moc nefungují.

Výsledek obrázku pro losing weight cartoon

Co děláme špatně a jak z toho ven? 3

Část třetí

Pokračování krátkého seriálu tentokrát o tom, jak často jíst.

Výsledek obrázku pro trying to lose weight how often to eat cartoon

Co děláme špatně a jak z toho ven? 2

Druhá část


Pokračování mého krátkého seriálu a úvodu o tom, proč některá současná doporučení moc dlouhodobě nefungují.
  Výsledek obrázku pro trying to lose weight by healthy diet cartoon

Co děláme špatně a jak z toho ven? 1

Část první


Výsledek obrázku pro trying to lose weight by calorie counting cartoonDlouhodobá nespokojenost s výsledky a bojem s obezitou, cukrovkou 2.typu a dalšími civilizačními chorobami mě vedla k této otázce. Nejsem první, ani poslední, kdo toto řeší. Je naštěstí už i hodně odborníků, kteří se tímto dotazem začali zabývat dříve než já. Například pro vás překládám články Dr. Jasona Funga. 


Myslím, že pokud by cukrovka a obezita nebyly problémem mým a mé rodiny, asi bych se do podrobnějšího zkoumání nepouštěla a nejvýš zůstala u metod, které dosud v terapii obezity a cukrovky 2. typu používáme. Už na medicíně nám říkali, že není dobré léčit svou rodinu. Ano, ale jen do určitého bodu. Nejsem chirurg, takže třeba náhlou příhodu břišní ráda nechám na zkušeném kolegovi, ale jsou případy, do kterých se pustit můžu. Tím je nyní pro mě téma „Diabezita“.

Jak zvrátit cukrovku 2.typu? Dr.Sarah Hallberg na TEDx - aktualizace, české titulky!

Úžasné video  z krátké přednášky doktory Sarah Hallberg o tom, jak se dostaneme do a točíme v začarovaném kruhu obezity, hyperinzulinémie a cukrovky 2. typu a jak tento kruh rozbít.

Proč kalorická redukce nefunguje – kalorie část IV

Doufám, že jste přežili velikonoční sacharidovou smršť ve zdraví a povedlo se vám jí ideálně vyhnout. Mám pro vás opět překlad článku Dr. Jasona Funga.

Toto je pokračování článku Kalorie část III. Probírali jsme předpoklady v modelu Primární redukce kalorií.

Why Caloric Reduction Doesn’t Work – Calories Part IV

Přednáška RD Dikeman " Jak se vyhnout komplikacím cukrovky 1. typu"

Nyní můžete na Diet Doctor zhlédnout bezvadnou přednášku na téma diabetu 1. typu s českými titulky! Myslím, že si tam své najdou nejen diabetici.
Velké Díky Janu Vyjídákovi!  :
"RD Dikeman v excelentní prezentaci "Jak se vyhnout komplikacím u cukrovky 1. typu" konečně s českými titulky. Podle Richarda Bernsteina vůbec nejlepší na toto téma.
České titulky: Alena Novotná (opravdu skvělá práce)
Poděkování/Thanks: Andreas Eenfeldt Diet Doctor, Hana Krejčí, Margit Slimáková
Dikeman (2016)"

VIDEO ZDE!!!!! 

Můj dnešní post na facebooku

Post z 11.4.2017. CUKROVKA. Čeština si pro diabetes (zejména diabetes 2. typu) zvolila opravdu trefný název. Už sám název onemocnění obsahuje jeho etiologii a tím logicky i možnost řešení.

Klíčové předpoklady – Kalorie část III - překlad J.F.

Klíčové předpoklady – Kalorie část III


Překlad článku Dr. Jasona Funga

Key Assumptions – Calories Part IIIpondělí 8. května 2017

Inzulinová rezistence chrání před … inzulínem!

Inzulinová rezistence chrání před … inzulínem!

Skvělý článek! Nádherné vysvětlení inzulínové rezistence (i pro laiky zábavně)! Proč a jak vzniká? Tento článek nešlo nepřeložit! S laskavým svolením Dr. Jasona Funga konečně na blogu v češtině. Komu to spíná, pochopí, co děláme stále špatně a komu víc, tak i jak z toho ven. Je čas začít řešit příčinu a neléčit jen následky! Kdo má chuť, prostuduje stránky doktora Jasona Funga. Kdo potřebuje důkazy, může mrknout na jeho kazuistiky. Má skvělé výsledky se stovkami pacientů. Kdo potřebuje EBM, může prostudovat kromě článků třeba jeho přednášková videa, kde prochází a odkazuje na studie za posledních padesát let, které jeho (a dalších) teze potvrzují a nabízí řešení. Přeji všem, lékařům i laikům příjemné počtení!

Omeleta s jarní cibulkou a další tipy

Inspirace na snídani/večeři aneb variace na vejce


Nebojte se vajec. Že zvyšují cholesterol? Tak tato teorie je už dávno vyvrácená!!! K snídani si můžete dopřát vejce na tisíc způsobů. Vaječný bílek je bohatý na proteiny a žloutek obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, cholin, např. selenium. Vejce jsou dobrým zdrojem luteinu, zeahanthinu, antioxidantů a můžou tak pomáhat zrakovým problémům jako např. makulární degeneraci, kataraktě. Cholesterol vajec může pomoci vašemu cholesterolovému profilu tím, že pomáhá měnit malé částice cholesterolu na ty větší, méně aterogenní (zjednodušeně pomůže snížit zlý cholesterol a zvýšit ten hodný). Žloutek nemůže být tak zlý, když se dává dětem do příkrmů. Do devíti měsíců věku se dává polovina vařeného žloutku a od devátého měsíce věku se dává už celý žloutek.

Jak přibíráme? - Kalorie - část II - překlad

Přináším vám překlad druhého článku Dr. Jasona Funga na téma kalorií.

A Calorie is a Calorie – Part II

Kalorie je kalorie - část II

Toto je pokračování naší diskuze o kaloriích.
Kalorie je kalorie. To je jasná pravda. Jako pes je pes, dolar je dolar, stůl je stůl. Je mnoho druhů psů, ale jednoduchý výrok, že pes je pes, je pravda.

Jak přibíráme? - Kalorie - část I - překlad

How Do We Gain Weight? – Calories Part I 


Překlad prvního článku Dr. Jasona Funga na téma Kalorií. 

 Jak přibíráme? - Kalorie Část I


To je ta nejdůležitější otázka kolem obezity. Není možné adekvátně léčit jakoukoli nemoc, pokud neznáme její příčinu (etiologii). Například pokud víte, že příčinou infekce jsou bakterie, můžete cílit léčbu přímo na ně. To kdysi vedlo k mytí rukou místo používání pijavic. Takže jak přibíráme – více věděcky - jaká je etiologie (příčina) obezity? To je otázka, kterou bychom si měli klást.

Knihy - první nákup

Konečně dorazily!


Hurá, po několika týdenním čekání konečně dorazily knížky, co jsem si přes internet objednala. Mám radost jako malé děcko. Zběsile listuji stránkami, čichám k nim (taky očicháváte knihy?) a nevím, co číst dřív.

Jak funguje lidský organizmus- Inzulin

Inzulin- fyziologie


Původně jsem měla v plánu udělat si obsáhlý průzkum a vytvořit sérii kratších článků o inzulinu, jeho fungování, vztahu k hubnutí a tloustnutí a ev. i jeho patologii. Nicméně nejsem první ani poslední, kdo tato témata zpracovává. Jsou i zdařilejší zdroje, ale většinou v jazyce anglickém. Já se časem pokusím pro vás některé zajímavé, užitečné a hezky napsané texty přeložit. Je neuvěřitelné, že jsem tak jednoduchý základ napsala už před čtyřmi lety a nechala to plavat. Přitom už jen v těchto jednoduchých výpiscích z fyziologie je to nejpodstatnější. Mohla jsem si ušetřit spoustu kil a trápení.

Jak zhubnout a už nepřibírat? - 2 - Kde hledám odpovědi

Lze se zbavit cukrovky 2. typu, vysokého tlaku? Jak ze začarovaného kruhu ven?  Lze se nejen léčit, ale i vyléčit?

  Procházela jsem a stále procházím postupně české weby, lékařské i nelékařské. Koukám, že se některá doporučení stále omílají a nemění. Nereagují na postupná zjištění a studie, které vlastně vyvracejí zajeté mýty. Proto mě tolik zaujala hormonální teorie vzniku obezity (potažmo diabetu 2.typu), které se nyní věnuji.

Jde zhubnou a už nepřibírat? - 1 - Co mě vede k hledání

Lze se zbavit cukrovky 2. typu, vysokého tlaku? Jak ze začarovaného kruhu ven?  Lze se nejen léčit, ale i vyléčit?


Toto jsou otázky, které si kladu průběžně už několik let. Hubnutí mě zajímá nejen kvůli sobě, protože s váhou posledních pět let bojuji, ale i z pozice lékařky, která by chtěla časem nějak opravdu pomoci svým pacientům. Cukrovka 2.typu (diabetes), vysoký krevní tlak se k tomu samozřejmě přidávají také a další komplikace známé pod pojmem METABOLICKÝ SYNDROM. Co když jsou řešení a jsou úplně jednoduchá?

Změny v přístupu ke vzniku a léčbě obezity, diabteu 2.typu a životního stylu vůbec?

Proč otazník? Protože to celé momentálně vstřebávám. Protože skoro nic z toho, co jsem dosud znala (i ze studií medicíny), dělala a zkoušela nemělo dlouhodobý efekt a zdraví mé a mé rodiny se nějak nezlepšilo, hledám stále "nové" cesty. Proč uvozovky? Protože novinky, které momentálně procházím a zpracovávám, vlastně zase takové novinky nejsou. Svým způsobem jsme to měli stále před očima, jen jsme byli slepí (stačí se prohrabat fyziologií, patofyziologií a biochemií těla - což znovu u/dělám). O čem mluvím.

Proč vznikla "Doktorka v ofsajdu"?

Před pár měsíci mě osobní a rodinné důvody donutily hledat nové cesty jak řešit diabezitu (obezitu a cukrovku 2. typu). Vzhledem k tomu, že současné postupy, přístupy a maintreamová doporučení vlastně moc nefungují, ba co víc, některá sdělení mohou až poškozovat veřejné zdraví, obrátila jsem svou pozornost do zahraničí. Nacházím možnosti řešení, které tam s úspěchem aplikují v praxi na stovkách pacientů již několik posledních let. U nás jsme trochu zaspali dobu. Proto jsem se o všech, pro mě zajímavých, informacích rozhodla psát. Česká odborná literatura a guideliny nereagují tak rychle, jak bych si přála.

Proč ofsajd? Má to dva významy. V současné době jsem na rodičovské dovolené a hlavně také proto, že některé informace zde nebudou vždy v souladu s u nás dosud dogmaticky zažitými postupy a doporučeními.

Články na tomto blogu mají informativní charakter. Léčit přes internet nelze, proto pracujte ve shodě se svým lékařem. Nebojte se mu nová zjištění šetrně sdělit.

Nikomu nikdy nebudu nic nutit. Pouze ukazuji, jaké jsou možnosti. Je na vás, jak rozumně s těmito informacemi naložíte.

Doufám, že zde najdou inspiraci jak zdravotníci, tak laická veřejnost.

Přeji všem příjemné počtení!